Jakie umiejętności powinien posiadać początkujący front-end developer?

XXI wiek to wiek cyfryzacji, technologii, automatyki i robotyki. Już dzisiaj normą stają się samoobsługowe kasy, roboty robiące hot-dogi czy czat-boty, rozwiązujące nasze problemy, zamiast człowieka. Nic więc dziwnego, że Polacy zaczęli obawiać się o swoje stanowiska pracy i szukają bezpiecznych zawodów, ale i z dobrymi zarobkami. Kiedy pomyślimy o tych dwóch aspektach, od razu na myśl przychodzi szeroko pojęta branża IT. Obok takich specjalizacji jak helpdesk, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa, czy data scientist, największym trendem ostatnich lat jest programista, a ściślej mówiąc front-end developer. Wyjaśniamy, kim jest front-end developer, czym się zajmuje i jakie umiejętności powinien posiadać, aby dostać swoją pierwszą pracę.

Na czym polega praca front-end developera?

Front-end developer to osoba odpowiadająca za tworzenie stanu wizualnego stron i aplikacji.

Kiedy back-end developer zadba już o wewnętrzną warstwę serwisu, np. poprzez utworzenie API, wtedy zadaniem front-endowca jest nadanie stronie internetowej funkcjonalności, poprzez odpowiednie ułożenie tekstu, grafik, animacji, kolorów i wszystkiego innego, co zaprojektuje UI/UIX designer.

Podsumowując, praca na stanowisku front-end developera polega na ścisłej współpracy z back-end developerem oraz UI/UIX designerem, oczywiście zakres tych prac jest już ściśle regulowany przez pracodawcę i zależy od wymagań danego projektu.

Poszukujesz pracy jako front-end developer? W HR Project pomagamy znaleźć pracę w oparciu o Twoje potrzeby

Skontaktuj się z nami

Co powinien umieć front-end developer?

Jeszcze kilka lat temu znajomość języków programowania HTML i CSS była wystarczająca dla początkującego front-end developera, natomiast dzisiaj junior front-end developer powinien znać trochę więcej. Aby zacząć pracę, kandydat na stanowisko junior front-end developer, powinno się:

  • Świetnie posługiwać się wspomnianymi wcześniej HTML i CSS (oczywiście CSS5 włącznie z technologiami, pozwalającymi tworzyć animacje), a także JavaScript. Najważniejsze jest to, aby znać podstawowe konstrukcje i dobre praktyki tworzenia przejrzystego kodu.
  • Posiadać znajomość frameworków. Najpopularniejszymi frameworkami są Angular, jQuery, React, Vue.js. Trudno jest mówić, od których najlepiej jest zacząć naukę, ponieważ każda firma ma swoje przekonania, co do słuszności danych technologii i nie ma tu konkretnego rozwiązania.
  • Posiadać dobrą znajomość języka angielskiego. Dzisiaj w branży IT normą jest budowanie międzynarodowych zespołów, czy wykonywanie projektów dla zagranicznych klientów. O ile w drugim przypadku, będąc front-end developerem, najpewniej nie będziesz mieć styczności z klientem, o tyle musisz się komunikować ze swoim zespołem i na to nie ma rady. Swoją drogą, z racji, że programuje się w języku angielskim, toteż w tym właśnie języku tworzona jest cała dokumentacja programistyczna i zazwyczaj nie jest tłumaczona.

Gdzie mogę nauczyć się programować?

Aby zostać programistą front-end, tu bez niespodzianek – musisz znać języki programowania. Jest wiele możliwości rozwijania swoich umiejętności, niezbędnych do rozpoczęcia pracy jako front-end developer, na przykład:

  • Bootcamp. Bootcampy to kursy online organizowane przez prywatne firmy, które na przestrzeni czasu realizują dany program. Plusem bootcampu jest fakt, że nauka przebiega z mentorem, który na bieżąco może korygować popełniane przez Ciebie błędy i dawać Ci wskazówki nad czym trzeba pracować. Na bootcampie, nauka przebiega poprzez tworzenie projektów programistycznych, dzięki czemu wiesz co masz robić i czego się uczyć, a dodatkowo takie projekty możesz wkleić w swoje portfolio i pokazać przyszłemu pracodawcy. Minusem bootcampów na pewno jest cena, ponieważ kosztują one kilka-, a czasem nawet kilkanaście tysięcy złotych, a musisz pamiętać, że samo ukończenie bootcampu nie daje żadnej gwarancji zatrudnienia.
  • Kursy online. W internecie za dużo niższą cenę możesz znaleźć nagrania kursów lub nawet bootcampów, Jedną z platform, udostępniającą taką możliwość jest na przykład Udemy. Tam znajdziesz kursy w regularnej cenie w granicach 300zł, a platforma często organizuje promocje dla użytkowników, podczas których kursy można kupić już za 40zł. Przy takich kursach również jesteś w stanie zbudować niezłe portfolio, jednak musisz się liczyć z tym, że będziesz pracował sam i kiedy natrafisz na jakiś problem, będziesz musiał też sam się z nim uporać. Plusem może być fakt, że masz możliwość uczenia się, kiedy tylko chcesz, w jakim tempie chcesz oraz to, że możesz wracać do nagrań, kiedy czegoś nie zrozumiałeś.
  • YouTube. Jeśli nie chcesz w ogóle płacić za wiedzę, to z pomocą przychodzi YouTube. W serwisie zarejestrowanych jest mnóstwo użytkowników, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. Niestety, w takiej formie, musisz sobie sam zbudować program nauki.

Każde z wyżej wymienionych źródeł ma swoje plusy i minusy. Musisz odpowiedzieć sobie sam na pytanie, czy potrzebujesz mentora, będącego wsparciem, ale i motywacją i czy możesz sobie pozwolić na zainwestowanie danej kwoty w zdobywanie wiedzy, w przypadku wyboru bootcampu. Z drugiej strony, czy dasz sobie radę sam rozwiązywać napotkane problemy, jeśli wybierzesz opcję samodzielnej nauki i czy jesteś dość zmotywowany, aby uczyć się samodzielnie, jeśli nikt nie będzie Cię pilnował.

Doświadczenie w programowaniu junior front-end developera

Jeśli jesteśmy już na etapie szukania swojej pierwszej pracy jako junior front-end, to możemy się zdziwić faktem, że większość pracodawców w tej ścieżce zawodowej wymaga już doświadczenia. Jak je zdobyć?

  • Projekty z bootcampów i kursów. Tak jak wcześniej wspomniałam, podczas bootcampów i kursów online, w ramach nauki tworzone są różnego rodzaju projekty. Śmiało możesz je wkleić w swoje portfolio, na przykład na GitHub.
  • Hobbystyczne projekty. Podczas nauki wskazane jest, abyś oprócz projektów z kursów i bootcampów, realizował własne pomysły we własnym wykonaniu. Nie przejmuj się tym, że Twój kod może nie być tak idealny, jakbyś tego chciał – na pewno zapunktujesz pomysłowością i inwencją własną.
  • Zadania rekrutacyjne. Bywa, że przy aplikacji na dane stanowisko, firma przesyła zadanie rekrutacyjne, które ma sprawdzić Twoje umiejętności. Nawet, jeśli nie uda Ci się dostać tej pracy, to takie zadanie również możesz wkleić w portfolio – w końcu to Twoja wykonana praca!

Umiejętności miękkie front-end developera

Oprócz opisanych wcześniej umiejętności twardych, istnieje też zestaw kompetencji miękkich pożądanych na stanowisku front-end developera. Są to m.in.:

  • chęć do zdobywania wiedzy i umiejętności,
  • potrzeba ciągłego rozwoju,
  • umiejętność rozwiązywania problemów,
  • łączenie logiki i kreatywności,
  • umiejętność organizowania czasu i miejsca pracy,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • odporność na stres i na porażki,
  • umieć wykorzystywać swoje umiejętności w praktyce.

Pierwsza praca jako junior front-end developer

Jeśli chcesz zostać front-end developerem, nawet na stanowisku juniorskim, do przeglądania ofert pracy powinieneś przystąpić dopiero po uzyskaniu pewnego wachlarzu umiejętności. Musisz się liczyć z tym, że dzisiejszy rynek pracy jest już bardziej wymagający, niż było to jeszcze kilka lat temu. Aby dostać pracę programisty przygotuj się na wysyłanie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu CV, przedstawianie własnych projektów oraz rozmowy rekrutacyjne, mające na celu potwierdzenie Twoich umiejętności m.in. z zakresu HTML, CSS i JavaScript oraz pracy na najpopularniejszych frameworkach.

Sprawdź także:

Praca IT Kraków

Praca IT Warszawa

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz