Rekrutacja IT

Szybka i skuteczna rekrutacja

IT to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku. Miejsc pracy nie brakuje, globalne prognozy wskazują na stały, szybki wzrost zapotrzebowania. Prawo popytu i podaży sprawia, że z miesiąca na miesiąc prowadzenie rekrutacji IT staje się coraz większym wyzwaniem. W końcu liczba doświadczonych i utalentowanych programistów jest dość mocno ograniczona. HR Project powstał przede wszystkim z myślą o prowadzeniu skutecznych i sprawnych rekrutacji z branży IT. Przedkładamy wąską specjalizację w zakresie prowadzonych projektów rekrutacyjnych nad rekrutacje o charakterze masowym.


Ratunku! Od miesięcy bezskutecznie szukam programisty

Zlecenie outsourcingu usług w zakresie rekrutacji IT zwykle poprzedza kilkumiesięczny okres, który klient spędza na bezskutecznych próbach znalezienia wymarzonego specjalisty. Znamy to z autopsji,  ponieważ jest to doświadczenie wielu firm, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować.

Planując rekrutację do IT musimy pamiętać o podstawowej kwestii. Dla większości specjalistów rynek pracy nie ma charakteru lokalnego czy krajowego. W przypadku doświadczonego programisty, który sprawnie komunikuje się w języku angielskim, mamy do czynienia z globalnym rynkiem pracy. Z tego powodu wielu firmom trudno jest zrekrutować programistę, który może poszczycić się świetnymi umiejętnościami w kodowaniu, jak również określonymi rezultatami pracy – np. zakończonymi wdrożeniami nowych funkcjonalności.


Czy rekrutacja programistów musi trwać tak długo?

Wspomniane wyżej trudności łatwo możemy przeliczyć na czas. Czas, który dział HR poświęca na bezskuteczne poszukiwanie kandydatów. Czas, gdy dział IT pozostaje bez niezbędnego wsparcia do rozwijania biznesu. Wspomniany czas kosztuje.

W HR Project na potrzeby rekrutacji do branży IT dedykujemy doświadczony zespół konsultantów, którzy posiadają niezbędne doświadczenie, sieć kontaktów oraz rozumieją motywacje programistów. Sprawdzone procesy pomagają im w prowadzeniu rekrutacji w sposób sprawny i skuteczny. Oto kilka istotnych elementów wspomnianego procesu.

Opis stanowiska to punkt wyjścia w rekrutacji IT.

Punktem wyjścia do rozpoczęcia rekrutacji w branży IT  jest prawidłowe określenie zakresu obowiązków, wymagań klienta i opisu stanowiska. Programiści to ludzie konkretni, którzy doceniają jasno określone założenia i  zasady współpracy z nowym pracodawcą. Przykładamy wiele uwagi do tego elementu procesu, bo jest to inwestycja, która procentuje w postaci sprawnego procesu rekrutacyjnego. Wnikliwe zrozumienie oczekiwań klienta wobec kandydatów pozwoli na prawidłową ich selekcję już na pierwszym etapie rekrutacji.


Metoda direct search to skuteczna broń rekrutera

Aktywne pozyskiwanie programistów to podstawa. Wiele prawdy możemy znaleźć w znanym wśród specjalistów IT powiedzeniu “dobry specjalista nie szuka pracy. To praca szuka jego”. Według najnowszych raportów dotyczących rekrutacji, najlepsi kandydaci poprzez polecenie znajdują i otrzymują nową pracę. Podczas poszukiwań specjalistów stosujemy różne metody – zawodowy networking, sieci biznesowo-społecznościowe, czy udział w wydarzeniach branżowych.


Phone screening i rozmowa kwalifikacyjna nie może być sztampowa

Musimy pamiętać, że uznani specjaliści są wręcz bombardowani ofertami pracy na etacie lub współpracy przy realizacji projektów. Z rozmów z kandydatami wiemy, że obraz rekruterów IT nie jest zbyt pozytywny w oczach przyszłych kandydatów. Do najczęstszych grzechów zaliczają brak konkretów, brak zainteresowania tematyką czy szablonowe prowadzenie procesu rekrutacyjnego.

HR Project stara się pozytywnie zaskoczyć przyszłego kandydata. Wnikliwie poznajemy oczekiwania obu stron procesu rekrutacyjnego i dokładamy wszelkich starań, by nie była to “kolejna rozmowa o pracę”.