Rekrutacja IT

Szybka i skuteczna
rekrutacja

Rekrutacja specjalisty IT

IT to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów rynku. Miejsc pracy nie brakuje, globalne prognozy wskazują na stały, szybki wzrost zapotrzebowania. Prawo popytu i podaży sprawia, że z miesiąca na miesiąc prowadzenie rekrutacji IT staje się coraz większym wyzwaniem. W końcu liczba doświadczonych i utalentowanych programistów jest dość mocno ograniczona. HR Project jest całkowicie polską agencją doradztwa personalnego, która powstała przede wszystkim z myślą o prowadzeniu skutecznych i sprawnych rekrutacji z branży IT. Realizujemy usługi dla zagranicznych firm jak i tych lokalnych. Przedkładamy wąską specjalizację w zakresie prowadzonych projektów nad rekrutacje o charakterze masowym, pomagając przy tym przedstawiać najlepsze warunki na rynku, w celu wyszukiwania najlepszych kandydatów z obszaru IT.

Ratunku! Od miesięcy bezskutecznie szukam programisty

Zlecenie usługi outsourcingu zasobów do różnych sektorów w zakresie rekrutacji pracowników IT zwykle poprzedza kilkumiesięczny okres, który klient spędza na bezskutecznych próbach znalezienia wymarzonego specjalisty. Znamy to z autopsji, ponieważ jest to doświadczenie wielu firm, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować.

Realizując proces rekrutacji w IT musimy pamiętać o podstawowej kwestii. Dla większości specjalistów tej branży jak m.in. Developer Java, programista C++ czy Java, rynek pracy nie ma charakteru lokalnego czy krajowego. W przypadku doświadczonego programisty, który sprawnie komunikuje się w języku angielskim, mamy do czynienia z globalnym rynkiem pracy. Z tego powodu wielu firmom zajmującym się rekrutacją it trudno jest rekrutować programistę, który może poszczycić się świetnymi umiejętnościami w kodowaniu, jak również określonymi rezultatami pracy – np. zakończonymi wdrożeniami nowych funkcjonalności.

Czy rekrutacja programistów musi trwać tak długo?

Wspomniane wyżej trudności łatwo możemy przeliczyć na czas. Czas, który dział HR poświęca na bezskuteczne szukanie kandydatów. Czas, gdy dział IT pozostaje bez niezbędnego wsparcia do rozwijania biznesu. Wspomniany czas kosztuje.

W HR Project na potrzeby rekrutacji do branży IT dedykujemy doświadczony zespół konsultantów, w którym każdy rekruter ma za sobą dziesiątki czy nawet setki zrealizowanych rekrutacji. Posiadają oni niezbędne doświadczenie, rozeznanie w technologiach i sieć kontaktów oraz rozumieją motywacje potencjalnych kandydatów. Sprawdzone procesy pomagają im w prowadzeniu procesu w sposób sprawny i skuteczny. Oto kilka istotnych elementów wspomnianego procesu.

Opis stanowiska to punkt wyjścia w rekrutacji IT

Punktem wyjścia do rozpoczęcia skutecznej rekrutacji w branży IT jest prawidłowe określenie zakresu obowiązków, wymagań klienta i opisu stanowiska. Programiści to ludzie konkretni, którzy doceniają jasno określone założenia i zasady współpracy z nowym pracodawcą. Przykładamy wiele uwagi do tego elementu procesu, bo jest to inwestycja, która procentuje w postaci sprawnego procesu rekrutacyjnego. Wnikliwe zrozumienie oczekiwań klienta wobec kandydatów pozwoli na prawidłową ich selekcję już na pierwszym etapie rekrutacji.

Metoda direct search to skuteczna broń rekrutera

Aktywne pozyskiwanie odpowiedniego kandydata to podstawa. Wiele prawdy możemy znaleźć w znanym wśród specjalistów IT powiedzeniu “dobry specjalista nie szuka pracy. To praca szuka jego”. Według najnowszych raportów dotyczących rekrutacji, najlepsi kandydaci poprzez polecenie znajdują nową i dokonują zmiany pracy. Podczas poszukiwań specjalistów nasza agencja doradztwa personalnego IT stosuje różne metody – zawodowy networking, sieci biznesowo-społecznościowe, czy udział w wydarzeniach branżowych. Dzięki sprawdzonej metodologii – direct search szukani są najlepsi kandydaci, którzy zasilą szeregi firmy.

Zobacz także: Dyrektor Personalny na godziny

Phone screening i rozmowa kwalifikacyjna nie może być sztampowa

Warto jednak pamiętać, że uznani specjaliści są wręcz bombardowani ofertami pracy na etacie lub współpracy przy realizacji projektów. Z rozmów z kandydatami wiemy, że obraz rekruterów IT nie jest zbyt pozytywny w oczach przyszłych kandydatów. Do najczęstszych grzechów zaliczają brak konkretów, brak zainteresowania tematyką czy szablonowe prowadzenie procesu rekrutacyjnego.

Agencja rekrutacyjna HR Project stara się pozytywnie zaskoczyć przyszłego kandydata. Wnikliwie poznajemy oczekiwania obu stron procesu rekrutacyjnego i dokładamy wszelkich starań, by nie była to “kolejna rozmowa o pracę”. Docieramy do najlepszych kandydatów, charakteryzujemy się uważną i dokładną analizą zapytań i przykładany największe możliwie zaangażowanie w procesie poszukiwania odpowiedniego pracownika.

 

Sprawdź także:

Praca w sektorze IT

Praca IT Kraków Praca IT Wrocław Praca IT Warszawa Praca IT Poznań Praca IT Gdańsk Praca IT Rzeszów Praca IT Katowice

Jesteśmy zespołem
doradców personalnych

Specjalizujemy się w rekrutacji programistów i szkoleniach personalnych

Nasz zespół tworzą ludzie, którzy to, co robią, traktują bardzo poważnie. Ciągłe szlifowanie umiejętności i rozbudowywanie potencjału naszych doradców personalnych pozwala nam tworzyć zespół - jeden z lepszych w tej branży.

Doradztwo
personalne

Rekrutacje
specjalistyczne

Profesjonalne
szkolenia

Testy
psychologiczne

Rekrutacja
programistów

Rekrutacja
managerów

Dyrektor
na godziny