W dobie pandemii, galopującej inflacji, ogromnego wzrostu stóp procentowych NBP, Polacy zaczęli obawiać się o swoje stanowiska pracy i rozpoczęli poszukiwania bezpiecznych zawodów z dobrymi zarobkami. Nic więc dziwnego, że tak tłumnie chcą przebranżawiać się w obszar IT, gdyż zawody z tej branży od lat cieszą się świetną renomą, a także uchodzą za stabilne i dobrze płatne. Jednak każdy, kto chce pójść w tę stronę, musi zdawać sobie sprawę z ogromnej konkurencji wśród juniorskich stanowisk. Jeśli mieszkasz w Warszawie, podpowiadamy, jakie masz inne możliwości na poznanie środowiska informatycznego, oprócz tradycyjnego szukania ofert pracy IT.
Poszukujesz pracy w Warszawie? W HR Project pomagamy znaleźć pracę w oparciu o Twoje potrzeby
Spotkania
Jednym ze sposobów na zbliżenie się do wymarzonego zawodu jest udział w spotkaniach, organizowanych przez firmy z branży IT, które odbywają się cyklicznie i są bezpłatne lub płatne. Podczas takich spotkań można sprawdzić, jak wygląda dzień pracy na poszczególnych stanowiskach, jaka panuje atmosfera w pracującym zespole oraz jakie umiejętności należy nabyć, aby starać się o pracę w danej firmie.
W Warszawie organizowane są spotkania m.in. takie jak:
- WarsawJS Meetup,
- Golang Warsaw,
- WGUiSW – MICROSOFT POLSKA,
- Let’s get cloud Community Event,
- Microsoft Azure User Group Poland w Warszawie,
- i inne.
Hackathony
Hackathony to spotkania skierowane ściśle do programistów w różnym wieku, o różnym stopniu zaawansowania i doświadczenia. W zależności od zakresu organizowanego wydarzenia, na hackathonie można programować wspólnie z innymi uczestnikami bądź rywalizować między sobą. Czasami hackathony organizowane są w formie konkursu, a dla pojedynczego zwycięzcy lub zwycięskiej drużyny przewidziane są nagrody.
W Warszawie organizowane są m.in. takie hackathony jak:
- Eco-hackathon gospodarki cyrkularnej,
- Startup Step By Step,
- MarTech Hackathon,
- i inne.
Konferencje
Samej idei konferencji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Uczestnicy tych wydarzeń mogą posłuchać wykładów prelegentów na temat zmieniających się technologii w wybranym obszarze. W zależności od harmonogramu zaplanowanego przez organizatorów wydarzenia, konferencje mogą się składać jedynie z wykładów lub mogą być połączone z panelami dyskusyjnymi, warsztatami lub tzw. „afterparty”.
Konferencje odbywające się w Warszawie to m.in.:
- ATSummit,
- Advanced Threat Summit,
- Infoshare AI,
- Oh My H@ck,
- NG Poland
- i inne.
Grupy społecznościowe IT
W Warszawie działa wiele niezależnych grup z branży IT, które zrzeszają ze sobą osoby interesujące się określonymi technologiami, należą do nich m.in.:
- Polish SQL Server User Group – grupa specjalizująca się w bazach danych i analityce,
- Dribbble Warsaw – grupa specjalizująca się w obszarach design, UX i grafika,
- Pog(r)adajmy Warszawa – grupa organizująca spotkania dla graczy i dla pracowników branży gier,
- Mobile Warsaw – grupa, mająca na celu poszerzanie wiedzy na temat technologii mobilnych,
- Warszawska Grupa .NET – grupa otwarta dla wszystkich entuzjastów technologii .NET,
- Meet.js Warsaw – grupa prowadzona dla entuzjastów języka JavaScript,
- Agile Warsaw – grupa dla sympatyków technologii agile
- i wiele innych.
Biura coworkingowe
Biura coworkingowe to propozycja dla osób, które już znalazły pracę zdalną lub hybrydową. Jeśli z jakiś powodów nie potrafisz lub nie masz warunków do pracy w swoim domu, to w Warszawie zostały stworzone miejsca, w których możesz wynająć stanowisko do pracy na godziny, doby czy miesiące. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz miejsce, w którym będziesz mógł swobodnie pracować, a oprócz tego, na wspólnie dzielonej przestrzeni możesz zawrzeć nowe znajomości, które być może pomogą Ci lepiej wystartować w pracy swoich marzeń.
W Warszawie biura coworkingowe to m.in.:
- Hubhub przy Aleje Jerozolimskie 93,
- Copoint przy ul. Niedźwiedzia 29b,
- Flex Office przy ul. Łucka 15,
- i inne.
Warszawa miastem możliwości
Warszawa daje wiele możliwości dla kandydatów na przyszłych pracowników branży IT. Oprócz tradycyjnego rozwijania wiedzy poprzez kursy czy bootcampy oraz poszukiwań pracy, juniorzy mają jeszcze do dyspozycji wiele wydarzeń organizowanych w Warszawie, które mogą pomóc w nawiązaniu kontaktów i przyspieszyć rozpoczęcie kariery. Udział w hackathonach, współpraca z innymi zespołami przy projektach, udział w konferencjach, poznawanie środowiska informatycznego to w oczach przyszłego pracodawcy same plusy, zwiększające szanse na zatrudnienie juniora.
Praca w sektorze IT
Praca IT Kraków Praca IT Wrocław Praca IT Warszawa Praca IT Poznań Praca IT Gdańsk Praca IT Rzeszów Praca IT Katowice Praca IT Lublin Praca IT Szczecin