Jak małe firmy mogą przyciągnąć największe talenty pokolenia Z?

Jak śpiewał Grzegorz Skawiński z zespołu Kombii „Każde pokolenie chce zmienić świat”. Nie inaczej jest z Pokoleniem Z. Nazywani również postmilenialsami, według socjologów jest to generacja osób urodzonych po 1995 roku, obecnie wchodzących w dorosłe życie i szukających swego miejsca w społeczeństwie. Jest to zarazem pierwsze pokolenie w pełni wychowane w dobie powszechnego dostępu do Internetu oraz mediów społecznościowych.

 

Pokolenie Z cechuje się bardzo szybką adaptacją na zachodzące zmiany, mobilność oraz realistyczne podejście do życia. Według niektórych są to także osoby, z którymi ciężko nawiązać kontakt, są roszczeniowi oraz posiadają problemy z koncentracją.
Nasuwa się pytanie: jak małe firmy mogą przyciągnąć największe talenty pokolenia Z?
Jak tego dokonać i na co zwrócić uwagę?

pokolenie Z elastyczna-praca

 

Oto najważniejsze działania firmy, które przyciągną do ciebie pracowników z Pokolenia Z:

 

Plan na zadłużenie z tytułu kredytów studenckich
Wysokie wykształcenie wśród Pokolenia Z przestało być symbolem statusu, a zaczęło być czymś wręcz oczekiwanym. Dzięki bezpłatnemu systemowi edukacji każdy maturzysta może starać się dostać na wymarzony kierunek. By jednak sprostać wyzwaniom finansowym, wielu z nich decyduje się na pobieranie tzw. kredytów studenckich, który musi zacząć być spłacany w ciągu 2 lat od ukończenia studiów.

Dla pracodawców jest to okazja na zaoferowanie świeżym absolwentom pracowniczych planów na zadłużenie. W nim pracodawca przejmuje na siebie w części lub w całości obowiązek spłaty kredytu, dzięki czemu pracownik zyskuje pewny dochód, bez obawy o zadłużenie a pracodawca wiernego i dobrze wykształconego pracownika.

 

Bezpieczeństwo finansowe i edukacja finansowa
Osoby zaliczane do Pokolenia Z znane są ze swojej racjonalności i twardego stąpania po gruncie. Nie inaczej jest w przypadku ich pieniędzy, szczególnie że jest to grupa społeczna najczęściej sięgająca po współczesne metody płatności, jak usługi Google Pay, Apple Pay lub Revolut. Nie obca jest im także technologia stojąca za kryptowalutami.

W przedsiębiorstwie jutra, w jakim chce pracować Pokolenie Z te rozwiązania nie są uważane za kosmiczną technologię, a codzienność. Dlatego też wielu z nich szuka w zatrudnieniu bezpieczeństwa finansowego. Aby zachęcić ich do pracy w Twojej firmie, warto rozważyć wprowadzenie możliwości inwestowania pieniędzy w ramach np.: Pracowniczych Planów Kapitałowych, w ramach których zaczną oni odkładać na przyszłość czy w udziały w projektach biznesowych lub w sprawdzone fundusze inwestycyjne, a także w programy ubezpieczeniowo-emerytalne.

 

Elastyczna autonomia pracy
Osoby wywodzące się z Pokolenia Z częściej niż osoby ze starszych roczników cenią sobie balans życia zawodowego i osobistego. Dlatego też od etatu wolą one elastyczny czas pracy. Częściej niż ich starsi koledzy mogą wykonywać zawody przeznaczone dla freelancerów (ang. wolny strzelec) lub pracować w modelu B2B (umowa pomiędzy firmami). Warto więc zaoferować im takie formy zatrudnienia.

Równie ważne jest dla nich elastyczny czas przyjścia i wyjścia z pracy, tzw. okienko na przykład w godz. 7-9 i 15-17.
Elastyczne podejście do potrzeb krótszej liczby godzin pracy w danym dniu czy możliwości załatwienia ważnej sprawy urzędowej w godzinach pracy urzędu. Generalnie ujmując to Pokolenie Z preferuje rozliczanie za wykonywanie projektów, a nie za liczbę godzin pracy, ponieważ żyją w sposób bardzo elastyczny i zmienny. A w praktyce to w każdym rodzaju pracy jest możliwe określenie obowiązków do wykonania w konkretnej liczbie, a nie w godzinach.

 

Przyjazna komunikacja z użyciem technologii online
Generacja Z uwielbia wykorzystywać w swojej pracy nowinki technologiczne. Dla niektórych z nich e-mail w porównaniu do współczesnych komunikatorów jest archaiczną formą przesyłania wiadomości. Korzystają oni z najnowszych i najmodniejszych rozwiązań technologicznych jak aplikacje do zarządzania projektami jak: Trello, Asana, Basecamp, systemy do zarządzania relacjami z klientem CRM, komunikatory do pracy zespołowej jak na przykład popularny Slack czy znane tworzenie grup w Messenger i Whatsapp , aplikacje do rozmów wideo jak Google Duo, Zoom oraz inne przydatne aplikacje.

Dobrze jest o tym pamiętać i wprowadzać te rozwiązania, aby ułatwiać i automatyzować pracę. Również nie ma co liczyć, że osoba Pokolenia Z odłoży smartfona na bok i będzie pracować przez kilka godzin nie zaglądając do niego. Nie ma takiej możliwości i jeżeli tego się zabroni to pracownik szybciutko się zwolni, ponieważ uzna to za zamach na jego wolność osobistą. Lepiej jest wykorzystać podejście do używania smartfonów i część wykonywanych zadań przerzucić do aplikacji używanych na smartfonie z korzyścią dla obu stron.

 

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz