W jaki sposób budować idealny zespół aby współpraca była efektywna?

Zbudowanie dobrze funkcjonującego zespołu nie jest łatwe. Czynność ta może stanowić spore wyzwanie. Pomimo tego, warto spędzić nad tym trochę czasu i stworzyć taką grupę, która będzie się wzajemnie motywować, pomagać oraz będzie posiadać wspólny cel.

Identyfikacja potrzeb i problemów zespołu jest niezwykle istotna. Możemy w tym celu zastosować indywidualne rozmowy bądź pytania kontrolne czy anonimowe ankiety. Dzięki temu może powstać wspólna dyskusja, która pomoże w budowie wydajnego zespołu. Jak więc zbudować efektywny i zgrany team, który z łatwością i bez zgrzytów osiągnie wyznaczone cele? Od czego zacząć budowanie skutecznego zespołu?

Czym jest zespół?

Zespół to określona liczba osób, posiadająca wspólny cel. Każda z nich jest świadoma, że aby go osiągnąć, potrzebne jest jego indywidualne zaangażowanie. Grupa ta ma również zespołowe metody współpracy, dzięki czemu jest wydajna i efektywna.

Budowanie zespołu to odpowiedni dobór poszczególnych pracowników, którzy posiadają podobne kompetencje i osobowości. Istotne jest również określenie odpowiedniego momentu przekazania zadania innemu pracownikowi.

Jakie są zalety budowania zespołu osiągającego wyznaczone cele?

W zgranym zespole poszczególni członkowie są bardziej zorientowani na potrzeby swoich współpracowników. Jest pomiędzy nimi lepszy przepływ informacji oraz posiadają świadomość swoich silnych i mocnych stron. Zgrany, idealny zespół omija konflikty szerokim łukiem, poszukuje najlepszych rozwiązań, uzyskuje jak najlepsze wyniki swojej pracy zespołowej oraz jest świadomy swoich celów, które są możliwe do zrealizowania. Istotne jest również, aby między członkami grupy panowało wzajemne zaufanie, by mogli siebie wzajemnie wspierać na każdym etapie tworzenia projektu.

Jak zbudować efektywnie działający zespół?

Menedżer może mieć niemałą zagwozdkę przy wybieraniu członków zespołu. Wytypowane przez niego osoby do teamu, muszą potrafić wspólnie określić wizję końcową danego projektu czy tolerować różnicę zdań pomiędzy poszczególnymi osobami, a co najważniejsze – muszą również umieć pracować samemu. Co więc wziąć pod uwagę przy budowaniu swojego zespołu?

Potrzebujesz wsparcia w zakresie zbudowania zespołu od podstaw? HR Project oferuje wsparcie w postaci usługi Dyrektor HR na Godziny. Dzięki temu zyskasz wsparcie praktyka z dużym doświadczeniem w zakresie tworzenia sprawnie działających zespołów projektowych. Dowiedz sie więcej – HR Project: Dyrektor HR na godziny

Zaufanie między osobami w zespole

Tożsamość zespołu oraz zaufanie między jego członkami wykazuje pewien rodzaj przynależności, który przyczynia się do chęci współpracy. Jeżeli zaufania w teamie zabraknie, mogą pojawić się ukryte plany działania, niespełnione oczekiwania czy sprzeczne informacje.

Motywowanie

Motywacja zespołu polega na wdrożeniu do niego energii i świadomości odpowiedzialności. Zmotywowany zespół to nie tylko wspólna praca na najwyższym poziomie, ale również wzajemne szkolenie się, nowe doświadczenia oraz możliwość rozwiązywania problemów razem.

Komunikacja

Komunikacja jest niezwykle istotny czynnik każdej grupy pracowników. Dzięki niej dostarczane są informacje zwrotne oraz wskazówki. Efektywna komunikacja to więcej korzyści nie tylko dla lidera zespołu, ale również również dla wszystkich współpracowników w grupie. Dzięki niej mogą się oni lepiej poznać, co z pewnością ułatwi współpracę w zespole.

Lider zespołu

Nie można zapominać o osobie, której zadaniem jest zarządzanie zespołem. To właśnie lider grupy odpowiada na motywację teamu, rozwiązuje konflikty, wskazuje im drogę i ich wspiera.

Tolerancja na stres

Jet ona niesamowicie istotna w pracy zespołu. Współpracownicy są świadomi presji czasu, jego ograniczeniami i równowagą między pracą, a życiem prywatnym.

Skąd wiemy, że zespół jest zgrany? Efekt synergii

Synergia to szósty nawyk opisany przez Stevena Coveya. Efekt ten opisuje się równaniem 1+1=3 bądź więcej. Co to oznacza? Dobry zespół będzie szukał takich rozwiązań, które będą lepsza niż pomysły każdej osoby z osobna. Co więcej, będzie on poszukiwał trzeciego i jednocześnie najlepszego rozwiązania oraz – najważniejsze – akceptować różnicę zdań. Budowanie synergii wymaga od współpracowników zaangażowania, budowania pozytywnej atmosfery oraz uzupełnianiu wzajemnie swojej wiedzy i pokazywaniu, że różnica zdań czy postaw wobec określonych spraw nie jest żadnym problemem.

Szukasz idealnych kandydatów do Twojego zespołu?
Sprawdź jak możemy Ci pomóc w zakresie:

Zespołów do pracy w IT:

Rekrutacja inżynierów

Rekrutacja IT

Rekrutacja automotive

A także wsparcie w zakresie rekrutacji lokalnych

Praca IT Kraków

Praca IT Wrocław

Praca IT Warszawa

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz