Zmiany w zatrudnieniu w branży automotive

Bezzałogowe i elektryczne – samochody przyszłości będą bardzo różnić się od tych, które znamy dzisiaj. Nie tylko będą mniej zanieczyszczać powietrze, ale staną się także bezpieczniejsze i skoncentrowane wokół dostarczania nam rozrywki. Przede wszystkim jednak, branża automotive będzie dzięki nim zatrudniać więcej pracowników niż obecnie.

Kiedy wyobrażasz sobie przyszłość, myślisz o latających samochodach czy super-szybkich urządzeniach? Biorąc pod uwagę tempo, w jakim rozwija się technologia, być może już wkrótce to okaże się rzeczywistością. 

Przewiduje się, że wszystkie branże przejdą pewne drastyczne zmiany, tą jednak, której dotknie to najmocniej jest branża motoryzacyjna. Od jakiegoś czasu myślimy o elektrycznych samochodach dostępnych dla każdego. Rządy i producenci samochodów pracują nad promocją aut działających zgodnie z najnowszymi standardami tworzonymi w walce z zanieczyszczeniem środowiska. Branża automotive rośnie w siłę. Jakie jednak będą tego skutki dla biznesu, społeczeństwa i przede wszystkim, dla zatrudnienia?

Zgodnie z ostatnim raportem technologicznej firmy konsultingowej Modis, możliwości związane z tworzeniem elektrycznych samochodów wpłynęły na ¼ sektora automotive w poprzednich latach. Dzisiaj jednakże, przewiduje się, że w następnych latach zdominują one 65% branży. Istnieją nawet spekulacje, mówiące o tym, że w ciągu maksymalnie 10 lat, drogi będą wypełnione bezzałogowymi samochodami. Przed nami prawdziwa rewolucja – to pewne. I co jeszcze bardziej oczywiste – branża automotive będzie musiała skupić się na pozyskaniu właściwych ludzi do dokonania tak ambitnych zmian.

Jak mówi Dario Conigliaro z Modis: “E-mobilność z pewnością będzie mieć silny wpływ na naszą przyszłość: firmy będą musiały przeznaczyć zasoby na badania i innowacje, ze szczególnym uwzględnieniem takich obszarów, jak bezpieczeństwo danych czy łączność V2X (Vehicle to Everything).”

Wraz z rozwojem bezzałogowych i elektrycznych samochodów, silny nacisk zostanie położony na pozyskaniu nowych technologii i tworzeniu niezbędnego oprogramowania, które pozwoli autom stać się nie tylko środkiem transportu, ale przede wszystkim centrum rozrywki. Jako, że nie będzie już konieczności trzymania rąk na kierownicy czy patrzenia na drogę, samochód stanie się “inteligentnym środowiskiem mobilnym”, jak mówi Dario Conigliaro z Modis.

Poszukiwane będę na coraz szerszą skalę umiejętności, określane dzisiaj jako rzadkie. Potrzebni będą zwłaszcza twórcy aplikacji i specjaliści od sztucznej inteligencji, którzy będą w stanie opracować całe centrum rozrywki w samochodzie, obejmujące system nawigacji, komunikacji, audio czy rozrywki. Poszukiwani będą także specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa – samochody połączone z siecią będą stale przesyłać duże ilości danych.

Rosnąć będzie również konkurencja w sektorze edukacji. Uniwersytety nie są na ten moment gotowe by wykształcić potrzebnych specjalistów. Z drugiej strony, firmy nie mają możliwości by w swoich szeregach wykształcić niezbędne umiejętności. Dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w studiowaniu tych nowych kierunków, nagroda jest gwarantowana: osoba specjalizująca się w inżynierii komputerowej, programista lub ekspert w dziedzinie robotyki w mgnieniu oka znajdzie pracę.

Wpływ ewolucji w branży automotive na cały świat będzie naprawdę istotny: w samej Europie przewiduje się zwiększenie liczby stanowisk pracy do 2 milionów. Obrót umiejętnościami i siłą roboczą doprowadzi do wygaśnięcia około 120 000 miejsc pracy, szczególnie w sektorze produkcyjnym (produkcja komponentów elektronicznych pozwala zaoszczędzić około 40% pracy). Coraz ważniejsze stanie się pozyskiwanie specjalistów IT, a także szkolenie mechaników mających umiejętności potrzebne by naprawić elektroniczne samochody. Będziemy się mierzyć z powszechną rotacją personelu, która stanie się wyzwaniem nie tylko dla firm, ale również dla samych pracowników. 

Trudno oszacować jak to wszystko się skończy. Przewiduje się, że wartość samochodów bezzałogowych sięgnie w roku 2025 aż 416.39 miliardów dolarów, a Elon Musk już jakiś czas temu ogłosił, że jeden z modeli Tesli będzie latać – perspektywy dla branży motoryzacyjnej są zatem obiecujące i być może bliższe niż nam się wydaje.

Być może już teraz Twoja firma mierzy się ze zmianami na rynku automotive? Sprawdź jak możemy Ci pomóc tutaj: https://hrproject.com.pl/rekrutacja-automotive/ 

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz