Jaka jest rola działu HR w nowoczesnej organizacji?

Dział Personalny, Zasobów Ludzkich, Human Resources czy Kadr – posiada on wiele nazw, jednak jest to jeden obszar w organizacji. Zarządzany w odpowiedni sposób może zapewnić firmie możliwość zaspokajania jej potrzeb biznesowych. Czym dokładnie jest dział HR i co należy do jego zadań? Przeczytaj nasz artykuł!

Czym jest dział HR – rola HR w organizacji

HR (z ang. Human Resources) tłumaczone na język polski to Zasoby Ludzkie. To dział niezbędny w większości przedsiębiorstwach. Rola działu HR to maksymalizacja wydajności przedsiębiorstwa i jego ochrona przed różnymi możliwymi problemami. Dział Personalny pełni niezmiernie ważną rolę w pomaganiu firmom w kwestii radzenia sobie z środowiskiem biznesowym, które stale się zmienia oraz z ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów. HR-owcy muszą znać przepisy, mające wpływ na organizację i jej pracowników.

Czym zajmuje się dział HR? Zadania działu HR w firmie

Obowiązki pracowników działu HR mogą się różnić w różnych firmach. Ma to związek z polityką rekrutacyjną czy poziomem stażu HR-owca. W większości organizacji dział ten wspiera swoją organizację poprzez:

 

  • zarządzanie działami rekrutacyjnymi,
  • zatrudnianie i wdrażanie nowych pracowników,
  • zarządzanie wynagrodzeniami,
  • motywowanie pracowników do efektywniejszej pracy,
  • dbanie o rozwój pracowników,
  • komunikowanie się z pracownikami i ocenę ich wydajności,
  • monitorowanie wszelkich wskaźników, jak benefity czy płace na rynku,
  • pomaganie w rozwijaniu kompetencji pracowników,
  • prowadzenie negocjacji ze związkami zawodowymi.

 

HR działa również jako łącznik między pracownikami a pracodawcą – w przypadku jakiejkolwiek skargi, specjaliści HR pomaga w rozwiązywaniu sporów. Warto także wspomnieć o tym, że wraz ze zmieniającym się światem, HR-owiec ma więcej lub mnie zadań, w zależności od zmieniających się wyzwań, przed którymi muszą stanąć przedsiębiorstwa.

Strategiczny poziom działu zarządzania zasobami ludzkimi

Dział ten wspiera realizację strategicznych celów biznesowych firmy. Dzieje się to za sprawą ich wkładu w podejmowaniu istotnych decyzji na podstawie umiejętności i wiedzy z zakresu przewidywanych trendów na rynku pracy oraz aktualnych zasobach ludzkich.

 

Cele i zadania na poziomie strategicznym mogą dotyczyć takich kwestii, jak projektowanie systemów oceny i rozwoju pracowników, polityka rozwoju, wynagrodzeń czy zmian w strukturze stanowisk powiązaniu z celami biznesowymi firmy.

Poziom operacyjny

Specjaliści działu personalnego stale monitorują branżę, konkurencję, czy strukturę wynagrodzeń firmy na rynku. Zebrane dane porównują z możliwościami finansowymi swojego przedsiębiorstwa. Jest to bardzo istotne, ponieważ dzięki tej czynności, Hr-owiec jest w stanie określić siatkę płac w organizacji oraz odpowiednio dobierze benefity dla pracowników, co przyczyni się do zminimalizowania kosztów ich odchodzenia, ponownej rekrutacji kandydatów i zatrudnienia ich na dane stanowiska oraz naukę.

 

Specjaliści do spraw rozwoju pracowników odpowiadają natomiast za właściwe szkolenie nowych osób w firmie pod względem relacji pracownik-pracodawca. Dostarczają oni także wszelkiego wsparcia w kwestii budowania programów rozwojowych dla poszczególnych działów w przedsiębiorstwie. Ma to na celu zatrzymanie pracowników w firmie, a co za tym idzie – gwarancję jej stabilności.
HR ma swój wkład w prowadzeniu szkoleń wewnętrznych, takich jak prowadzenie ocen okresowych czy wdrożenie systemów awansów. Ponadto wspiera proces rekrutacji, co przyczynia się do doboru najbardziej odpowiednich osób na dane stanowisko.

Rola HR w nowoczesnej organizacji – menadżerowie i pracownicy

HR-owcy wspierają menadżerów w zatrudnianiu i rozwoju pracowników. W związku z wysokim poziomem konkurencyjności na rynku pracy, nadzorują procesy rekrutacyjne oraz doradzają menadżerom gdzie poszukiwać najlepszych kandydatów na dane miejsce. Wspierają ich również w ocenie zatrudnionych osób, aby rozwijać ich talenty czy podpowiadają, jakie czynniki motywacyjne użyć, aby pracownicy efektywnie realizowali swoje obowiązki.

 

Specjaliści Działu Kadr są także odpowiedzialni na tworzenie dobrego środowiska pracy, w którym każdy pracownik będzie się czuł zaangażowany, zmotywowany i doceniony za wypełnione obowiązki.

Funkcje działu w firmie

Dział Zasobów Ludzkich bardzo szybko znalazł swoje zastosowanie w praktyce. Z czasem, jego funkcje zostały podzielone.

Miękki HR

Składa się z:

 

  • budowania świadomości przyszłych kandydatów,
  • wdrożenia pracownika i jego motywacja w trakcie zatrudnienia,
  • budowania systemów motywacyjnych.

 

Jego zadaniem jest również dbanie o rozwój pracowników, ich poznanie oraz wysoka jakość komunikacji interpersonalnej.

Twardy HR

Ten rodzaj HR-u koncentruje się na koordynacji wszystkich elementów administracji, płacami, rozliczaniem czasu pracy, urlopami pracowniczymi, rozwiązywaniem umów o pracę oraz ubezpieczeniami społecznymi. Pilnuje także ich zgodność z przepisami prawa pracy i prawa cywilnego.

Oferta HR Project to nie tylko rekrutacje. Szukasz wsparcia przy budowania nowoczesnej organizacji? Postaw na wsparcie dyrektora HR na godziny. Więcej informacji https://hrproject.com.pl/dyrektor-personalny-na-godziny/

Rozwijanie wiedzy i umiejętności pracowników HR

Wielozadaniowość działu HR często, a nawet zawsze ma wpływ na odnalezieniu się HR-owca w wielu rolach. W zależności od sytuacji, może się on stać handlowcem, prezenterem, czy kierownikiem kreatywnym. Aby mogli oni w pełni wykonywać swoje obowiązki potrzebują odpowiedniej wiedzy i kompetencji. Ich rozwój można zaplanować, poprzez szkolenia i kursy, które przyczynią się do pogłębienia ich zdolności i pozytywnie wpłyną na pracę w dziale.

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz