Proces rekrutacyjny programistów

Branża IT rozwija się w zdumiewającym tempie, a deficyt na pracowników o profilu informatycznym stale się powiększa. Z badań wynika, że dopiero w roku 2030 uda się w Polsce pozyskać wystarczającą liczbę programistów, a to przy założeniu, że w tym czasie popyt znacząco nie wzrośnie.

Jak widać rok 2020 i kolejne to doskonały moment na rozpoczęcie kariery programisty czy nawet przebranżowienie. Można zatem powiedzieć, że rynek IT jest i będzie rynkiem pracownika. Czy to znaczy, że każdy programista łatwo i szybko znajdzie dobre zatrudnienie? Nie jest to takie oczywiste, zwłaszcza dla programistów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w świecie IT.

Jak wygląda proces rekrutacji programisty?

Rekrutacja IT wymaga złożonego i wielopoziomowego procesu. Rozpoczyna się on od żmudnej pracy rekrutera – przesiania CV nadesłanych w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy lub samodzielne ich poszukiwania w przypadku braku wystarczającej bazy CV. Deficyt programistów powoduje, że często nawet na stanowisko seniorskie zgłaszają się osoby bez wymaganego doświadczenia lub takie, które posiadają je jedynie w teorii. W takiej sytuacji rekruter IT musi samodzielnie poszukiwać kandydatów. Popularne miejsca takich poszukiwań to LinkedIn, GitHub czy wydarzenia branżowe. 

Czy łatwo jest znaleźć programistę?

Razem z popytem wzrasta również podaż, dlatego programistów na rynku nie brakuje. Niestety – nie jest to równoznaczne z tym, że są to programiści z wymaganym doświadczeniem, umiejętnościami czy chęcią zmiany obecnej pracy. Rekruter szukający programisty musi użyć wachlarza metod, który umożliwi mu znalezienie kandydatów, spośród których uda się wybrać tego właściwego.

Pierwsza rozmowa z kandydatem

Po znalezieniu kandydatów rozpoczyna się etap pierwszego screeningu. Pierwsza rozmowa z kandydatem to zadanie rekrutera czy działu HR firmy. W jej trakcie poruszane są kwestie wymagań finansowych, umiejętności miękkich czy znajomości wymaganych technologii. Kandydat opowiada o swoich poprzednich doświadczeniach, pełnionej przez siebie funkcji czy projektach, jakimi zajmował się na poprzednim stanowisku.

Rozmowa z przełożonym

Po pozytywnie zakończonej rozmowie z działem HR kandydat spotyka się ze swoim przyszłym przełożonym. Jest to doświadczony programista, który sprawdza czy informacje, które kandydat zaprezentował na poprzednich etapach procesu rekrutacji pokrywają się z rzeczywistością. Zdarza się, że na tym etapie kandydat ma do wykonania próbne zadania czy test, sprawdzające jego faktyczne umiejętności. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet wieloletnie doświadczenie nie zawsze oznacza, że kandydat posiada określone umiejętności czy wiedzę np. z zakresu wybranego języka programowania.

Finalna decyzja

Zazwyczaj po rozmowie z działem technicznym firma podejmuje decyzję o zatrudnieniu kandydata. W teorii proces rekrutacji może wydawać się zatem prosty – w dzisiejszej sytuacji rynkowej rzadko jest tak w istocie. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się rekruterzy IT?

Najczęstsze problemy w procesie rekrutacji do pracy programistów:

 

Brak doświadczonych kandydatów, posiadających specjalistyczne umiejętności.

Bywa, że pula kandydatów nastraja pozytywnie. Niestety, po jej dogłębnej analizie okazuje się, że wśród prezentowanych profili nie ma nawet jednego, który choćby pobieżnie spełnia oczekiwania firmy.

 

Niechęć kandydatów do zmiany stanowiska pracy.

Istnieje wielu kandydatów, którzy posiadają doskonałe umiejętności i szerokie doświadczenie w branży. Przekonanie ich do zmiany miejsca zatrudnienia nie jest jednak zadaniem łatwym. Nierzadko nawet propozycje rozwoju i znaczącej podwyżki są odrzucane – ma tutaj zastosowanie zasada, że człowiek lubi swoją strefę komfortu i boi się zmian.

Trudności we właściwym sprawdzeniu umiejętności faktycznych kandydata.

Umiejętności wymagane na danym stanowisku są często niezwykle złożone, a testy je sprawdzające bywają sztampowe i łatwe do rozwiązania nawet dla tych, którzy nie posiadają faktycznych umiejętności czy wiedzy.

Dział HR składa się z rekruterów, a nie programistów.

Już na etapie selekcji CV czy poszukiwań kandydatów w sieci można zauważyć, że rekruter z działu HR firmy nie jest programistą, a co za tym idzie nie posiada niezbędnej wiedzy by wybrać właściwych kandydatów. Dział IT dołącza do procesu rekrutacji na końcu, czasem okazuje się, że jest to niewystarczające.

Problemy z autoprezentacją

Bywa, że nawet programiści posiadający szeroką wiedzę z zakresu języków programowania czy faktyczne umiejętności nie potrafią właściwie się zaprezentować w CV czy na etapie rozmów kwalifikacyjnych.

Proces rekrutacji IT czy poszukiwanie do pracy programisty, który spełni oczekiwania firmy może okazać się długotrwałym i trudnym zadaniem. Wymagania rynku są duże, a sytuacja jeszcze długo będzie co najmniej niesprzyjająca.

Jak zapewnić firmie sukces procesu rekrutacji? Warto postawić na profesjonalnych doradców personalnych, specjalizujących się w rekrutacji IT. Zespół HR Project posiada wieloletnie doświadczenie w poszukiwaniu programistów, wszystkie informacje można znaleźć tutaj: https://hrproject.com.pl/rekrutacja-it/ Zapraszamy do kontaktu.

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz