Bezrobocie koniunkturalne – definicja, przyczyny i skutki

Pojęcie bezrobocia traktuje o utrudnionej możliwości znalezienia pracy zarobkowej. Dotyka ludzi w wieku produkcyjnym, którzy aktywnie szukają pracy. Stopień bezrobocia zależy od współczynnika aktywności zawodowej, liczby ludności w wieku produkcyjnym i rozmiarów zatrudnienia. Możemy wyróżnić różne rodzaje bezrobocia, a wśród nich:
  • bezrobocie frykcyjne,
  • bezrobocie strukturalne,
  • bezrobocie koniunkturalne,
  • bezrobocie technologiczne,
  • bezrobocie sezonowe.

Do ich głównych przyczyny należą chociażby coraz mniejsza liczba miejsc pracy, często niekorzystne zachowania związków zawodowych czy sytuacja kiedy osoby po prostu nie chcą podjąć pracy. W poniższym artykule skupimy się na bezrobociu koniunkturalnym. Czym jest oraz jakie są jego przyczyny i skutki? Wyjaśniamy poniżej.

Szukasz stabilnego miejsca zatrudnienia? W HR Project pomagamy znaleźć pracę w oparciu o Twoje potrzeby

Skontaktuj się z nami

Co to jest bezrobocie koniunkturalne?

Bezrobocie koniunkturalne, nazywane również bezrobociem cyklicznym lub keynesowskim to brak zatrudnienia, będący wynikiem sytuacji gospodarczej w kraju lub danym regionie. Jeśli gospodarka spowalnia, wówczas zmniejsza się zapotrzebowanie na pracę lub całkowicie ono zanika. Spadek bezrobocia następuje natomiast, kiedy sytuacja ta ulega poprawie i zaczyna się rozwijać. Co ciekawe najczęściej dotyka ono firm produkujących artykuły luksusowe oraz osoby zatrudniane sezonowo w branżach, w których wynika to z corocznego sezonowego wzrostu produkcji w pewnych porach roku, jak np. rolnictwo czy turystyka.

Koniunktura – definicja?

Stan gospodarki zależy od obowiązującego prawa, sytuacji politycznej oraz poziomu konsumpcji. Kondycję gospodarczą określa się, za pomocą pojęć recesja i koniunktura.

Recesja to faza spowolnienia gospodarki. Zapotrzebowanie na produkty wówczas maleje, a zatrudnianie pracowników produkcji staje się nieopłacalne, więc następuje redukcja miejsc pracy.

Koniunktura natomiast to sytuacja, która stwarza zwykle korzystne warunki do rozwoju jakieś działalności oraz całokształt wskaźników życia gospodarczego charakteryzujący stan gospodarki danego kraju lub rynku towarowego. Zapotrzebowanie na konkretne produkty wówczas wzrasta, a przedsiębiorstwa produkcyjne prowadzą nabór i zatrudniają pracowników.

Bezrobocie koniunkturalne – przyczyny i skutki

Jest ono ściśle związane z kryzysami ekonomicznymi. Kiedy sytuacja gospodarcza się pogarsza zmniejsza się popyt na usługi, co powoduje za sobą mniejszą podaż. Firmy są wówczas zmuszone do cięć etatów, co powoduje większą ilość ludzi bezrobotnych. Jeśli gospodarka się później polepsza zmienia się również sytuacja na rynku pracy, a stopy bezrobocia się zmniejszają. Liczba wolnych miejsce pracy się zwiększa, a bezrobocie koniunkturalne maleje.
Inną przyczyną bezrobocia w Polsce jest emigracja zarobkowa. Powstaje w wyniku wyjeżdżania osób w wieku produkcyjnym za granicę, co za sobą niesie pogorszenie sytuacji ekonomicznej kraju. Bezrobocia na poziomie wyższym niż się zakłada jest dużym obciążeniem dla publicznych finansów. Duża liczba osób bez pracy powoduje, ze należy  przeznaczyć sporo środków na to, by zaktywizować zawodowo mieszkańców, a także wypłacić zasiłki.
Długotrwałe bezrobocie cykliczne wpływa również niekorzystnie na sytuację i zdrowie psychiczne osób, które nie mają pracy. Keynes nazywał ten rodzaj bezrobocia „bezrobociem przymusowym”. Wynika to z faktu, że ludzie są gotowi podjęcia zatrudnienia i poszukiwania pracy za dane wynagrodzenie, ale pomimo to nie ma dla nich żadnej oferowanej posady.

Skutki cyklicznego bezrobocia

Redukcja miejsc pracy – przedsiębiorstwa produkcyjne, w celu uniknięcia strat zamykają stanowiska pracy. Towarzyszą temu problemy natury społecznej. W miejscach, gdzie zarejestrowano wysoki wskaźnik bezrobocia statystycznie częściej odnotowuje się przestępstwa i inne negatywne zdarzenia.

Pogłębienie recesji – jeśli bezrobocie koniunkturalne rośnie, następuje jednoczesne ubożenie państwa i zmniejszenie wytwarzania dóbr przez producentów, co znacznie utrudnia zażegnanie kryzysu.

Dodatkowe obciążenie budżetu państwa – znaczne zmniejszenie sił roboczych i wzrost bezrobocia rejestrowanego powoduje, że państwo ma za zadanie wprowadzać m.in. zasiłki dla osób bezrobotnych i przeznaczać środki na programy aktywizacji zawodowej.

Niepokoje społeczne – jeśli bezrobocie jest długotrwałe może doprowadzić do różnych strajków i rozruchów. Następuje stale rosnące zniecierpliwienie i troska związana z brakiem stałego źródła dochodów. Do głosu mogą wówczas dojść populistyczne ugrupowania polityczne.
Szukasz umiejętności, które sprawdzą się w obecnej sytuacji? IT to sektor, który dynamicznie się rozwija. Sprawdź:

Metody, stosowane w walce z bezrobociem

Najczęściej zadawane pytania w kwestii bezrobocia wśród osób niepracujących dotyczą walki z nim. Pomimo, że niekiedy jest ono trudniejsze do zniwelowania niż nam się wydaje istnieją pewne metody, które mogą w tym pomóc. Należą do nich:
  • pośrednictwo urzędów pracy i ich doradztwo zawodowe,
  • koncepcja robót publicznych dla bezrobotnych,
  • tworzenie szkoleń i kursów, które ułatwiają bezrobotnym znalezienie pracy,
  • obniżanie stopy podatkowej, mające na celu rewitalizację gospodarki,
  • przyśpieszenie naturalnego wzrostu liczby stanowisk oferowanych na rynku pracy,
Przy łagodzeniu skutków bezrobocia, dużą rolę odgrywa również przyznany przez państwo zasiłek dla bezrobotnych, który wspomaga takie osoby w ich codziennym funkcjonowaniu. Należy jednak pamiętać, że nie jest on wystarczającym źródłem finansowym.

Szukasz stabilnego miejsca zatrudnienia? W HR Project pomagamy znaleźć pracę w oparciu o Twoje potrzeby

Skontaktuj się z nami

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz