Dynamiczne zmiany zachodzące w branży inżynierii i rosnące wymagania dla jej pracowników sprawiają, że firmy potrzebują coraz większej liczby doskonale wyszkolonych pracowników, a ich liczba na rynku jest nadal zbyt niska.

To wszystko powoduje że rekrutacja inżynierów, zwłaszcza na wyższe stanowiska, może okazać się niezwykle trudna. Wewnętrzne działy HR niejednokrotnie nie są przygotowane do przeprowadzania wielu skomplikowanych procesów rekrutacyjnych jednocześnie. W takiej sytuacji warto zwrócić się do zewnętrznej agencji doradztwa personalnego, która w optymalny sposób przeprowadzi cały proces od poszukiwania kandydatów, poprzez wybór najlepszego z nich aż do zadbania o to, by na dłużej związał swoją karierę z firmą, w której został zatrudniony.

  1. Deficyt pracowników

Już od jakiegoś czasu branża zmaga się z deficytem doświadczonych pracowników, który powoduje, że rekrutacja jest nie tylko trudna, ale także czaso- i pracochłonna. Jak wynika z raportów z roku 2019 na polskim rynku brakuje ok 150 tys. wykwalifikowanych pracowników w samej tylko branży budowlanej, a choć inżynieria to popularny kierunek studiów, uczelnie nie nadążają z kształceniem potrzebnych specjalistów. Zewnętrzna agencja doradztwa personalnego posiada tworzoną przez lata bazę kandydatów, a także najlepsze sposoby dotarcia do tych specjalistów, którzy obecnie nie poszukują aktywnie nowej pracy. Doradcy personalni potrafią nie tylko znaleźć takich ludzi, ale również umiejętnie zachęcić ich, by zmienili obecne stanowisko pracy. Nie jest to zadanie proste i często nie poradzą sobie z nim pracownicy wewnętrznego działu HR firmy.

 

  1. Rzadkie umiejętności

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i metod produkcji pojawia się coraz więcej nieznanych wcześniej zawodów, a kandydaci muszą posiadać wyselekcjonowane i rzadkie umiejętności, a także specjalistyczną wiedzę. Coraz ważniejsze staje się m.in. szybkie uczenie nowych umiejętności, otwartość na niespotykane dotąd tempo zmian, współpracę w multidyscyplinarnych zespołach czy umiejętność krytycznego myślenia. Zespół profesjonalnych doradców personalnych specjalizujących się w rekrutacji inżynierów posiada niezbędne umiejętności służące szukaniu i selekcji kandydatów, którzy faktycznie posiadają niezbędne kompetencje i zdolności.

 

  1. Znajomość branży

Każda branża rządzi się swoimi prawami. Inżynier budownictwa będzie zatem rekrutowany w inny sposób niż np. manager banku. Pracownicy zatrudnieni w agencji specjalizującej się w rekrutacji inżynierów od podszewki znają branżę i potrafią wykorzystać tę wiedzę w całym procesie rekrutacji i selekcji. To dzięki niej są w stanie znaleźć, a także wybrać pracownika, który spełnia złożone wymagania samego pracodawcy, jak i pracy w tej dynamicznej branży.

 

  1. Skomplikowany proces selekcji

Specjaliści zatrudnieni w zewnętrznej agencji potrafią analizując szereg czynników dobrać pracownika tak, by doskonale wpasował się w indywidualne potrzeby danego przedsiębiorstwa. Przy dużym deficycie doświadczonych specjalistów rekrutacja i selekcja inżynierów przez dział HR może okazać się skuteczna pozornie, co pociąga za sobą szkodliwą fluktuację kadr. Doradcy personalni posiadają szereg narzędzi dopasowanych do danej branży, który umożliwia im właściwy dobór najlepszego kandydata.

Mówi się, że inżynier to jeden z najbardziej pożądanych zawodów w Polsce. Ich deficyt na rynku pracy stale rośnie, specjaliści emigrują w poszukiwaniu lepszych zarobków, a uczelnie nie zapełniają luki w wystarczającym stopniu. To obok branży IT czy automotive niezwykle prężnie rozwijający się sektor. Rok 2020 to doskonały moment na rozpoczęcie studiów, kariery inżynierskiej czy nawet przebranżowienie się. Zawód inżyniera i doświadczenie w branży zapewniają mu obiecujące widoki na przyszłość.

Szukają Państwo doświadczonych inżynierów? Zespół doradców personalnych HR Project specjalizuje się w rekrutacji inżynierów na wszystkich szczeblach rozwoju. Po więcej informacji zapraszamy do zakładki “rekrutacja inżynierów” znajdującej się tutaj:

https://hrproject.com.pl/rekrutacja-inzynierow/

Do kontaktu zapraszamy także kandydatów zainteresowanych rozpoczęciem kariery lub przebranżowieniem się.

Zalety korzystania z zewnętrznej agencji w rekrutacji inżynierów
%d bloggers like this: