Jak najlepiej wykorzystać relacje z rekruterem w branży finansowej?

Rekruterzy w branży finansowej mogą być świetnym źródłem informacji, ale jeśli nie wybierzesz tych odpowiednich lub nie opracujesz właściwej strategii współpracy – wrócisz do domu bez pracy. Oto kilka wskazówek od samych rekruterów, jak najlepiej wykorzystać swoją znajomość z headhunterem w bankowości.

Czy Ty również szukasz pracy w bankowości lub szeroko pojętej branży finansowej? Sprawdź jak możemy Ci pomóc przechodząc do zakładki “Rekrutacja w bankowości”.

  • Znajdź tych dobrych

Rekruterzy i firmy rekrutacyjne działają w Twoim imieniu, a więc Twoja reputacja kojarzona jest z ich. Istnieje wielu dobrych headhunterów, ale są też tacy o niskich standardach moralnych. Przygotuj listę kilku z nich, których wypróbowali Twoi koledzy, rodzina czy przyjaciele. “Oceń ich tak, jak oni oceniają Ciebie”, radzi John Landers, regionalny wicedyrektor Robert Half Financial Services. Czy traktują Cię profesjonalnie? Czy można na nich polegać? Jeśli nie, to jest możliwe że zepsują Ci reputację u swoich klientów. 

Wybierając firmę doradczą w zakresie rekrutacji, zapytaj o to, jak długo istnieje na rynku i w jakich obszarach się specjalizuje. Niezależnie od tego czy jesteś bankowcem czy handlowcem, znajdziesz wielu rekruterów, którzy specjalizują się w tej branży i mają dostęp do najlepszych ofert, zwłaszcza tych jeszcze niepublikowanych.

  • Nie pracuj z kimkolwiek

Im więcej rekruterów poznajesz, tym mniejszą kontrolę masz nad całym tym procesem. Trudniejsze staje się także zbudowanie relacji opartej na zaufaniu. Jeśli rekruter nie do końca rozumie jakie są Twoje cele zawodowe, oboje marnujecie tylko swój czas. W tej sytuacji ważna jest zasada: jakość, a nie ilość. Buduj mocne z relacje z węższym gronem rekruterów zamiast starać się poznać i współpracować z każdym. To właśnie trwałe relacje przekładają się na dobre oferty pracy.

  • Wiedz, kto Cię reprezentuje

Niektóre firmy przyjmują twardą zasadę: kandydaci, którzy są im przedstawiani przez wiele firm rekrutacyjnych nie będą brani pod uwagę. Wynika to z faktu, że nie chcą znaleźć się w centrum walki o prowizję. Zawsze wymagaj aby rekruterzy informowali Cię o tym, komu przedkładają Twoje CV. Stwórz listę takich firm.

“To może okazać się trudne – niektóre agencje działając nieetycznie rozsyłają dane bez Twojej wiedzy”, mówi Landers. To kolejny powód by przed podjęciem współpracy dobrze sprawdzić daną firmę rekrutacyjną i upewnić się o jej reputacji wśród klientów.

“Zapytaj rekrutera co zrobiłby w sytuacji, kiedy wie że jesteś stworzony do danej pracy, ale ktoś inny już przedstawił Twoje CV”, radzi John Breault, dyrektor generalny Breault & Smith – firmy rekrutacyjnej w branży funduszy hedgingowych.

  • Bądź szczery

Po znalezieniu jednego lub dwóch rekruterów, którym ufasz, otwórz się i zachowaj przejrzystość co do tego, czego naprawdę chcesz w nowej pracy. Uzbrój ich we wszystkie informacje niezbędne do właściwego reprezentowania Cię i przedstawiania Twojej kandydatury we właściwych miejscach. “Obejmuje to m.in. informacje na temat tego jakiej konkretnie pracy szukasz, jakie wynagrodzenie i inne warunki zatrudnienia Cię interesują, a także szczegóły dotyczące tego, jakie aplikacje złożyłeś samodzielnie i w jakich procesach rekrutacyjnych bierzesz obecnie udział. Jeśli oferta pracy, którą dla Ciebie znaleźli nie jest dobrą opcją, przedstaw im konkretne powody dlaczego tak jest”, radzi Landers. To pozwoli rekruterom właściwie zmienić strategię.

  • Pamiętaj by się odwdzięczyć

“Pomóż swoim rekruterom, a oni chętniej pomogą Tobie”, mówi Richard Lipstein, dyrektor zarządzający w Gilbert Tweed Associates. Przedstaw im kilku swoich przyjaciół, który szukają zatrudnienia albo przekaż nazwisko managera z Twojej poprzedniej firmy. To może naprawdę wiele zdziałać w procesie budowania relacji opartej na zaufaniu.

Bądź również otwarty na rozmowy i networking z rekruterami, kiedy nie poszukujesz aktywnie nowej pracy. “Najlepsze znajomości zawierasz, kiedy ich nie potrzebujesz”, mówi Lipstein. “Później, kiedy będziesz potrzebować pomocy rekrutera – będziesz znał kilku.”

  • Upewnij się, że faktycznie chcesz zmienić pracę

“Zanim podniesiesz słuchawkę i zadzwonisz do rekrutera, upewnij się, że faktycznie chcesz zmienić pracę”, mówi Landers. “Zrozumiałe jest odbycie rozmowy kwalifikacyjnej by przekonać się, że dana oferta pracy nie jest dla Ciebie. To jednak całkiem co innego przejść przez cały proces mówiąc, że to świetna okazja tylko po to by po 10 godzinach stwierdzić coś całkiem przeciwnego – to mogłoby zniszczyć Twoją reputację w oczach firm rekrutacyjnych”.

“Zanim zaczniesz współpracę z rekruterem zastanów się nad tym gdzie chcesz być za rok, ile chcesz zarabiać, a także jakie są Twoje cele zawodowe”, mówi Suzanne Havranek, manager w Wall Street Services.

  • Wiedz, że rekruter to nie cudotwórca

“Nie oczekuj cudów. Jeśli jesteś początkującym kandydatem z niewielkim doświadczeniem, a mimo to oczekujesz ofert, które są obecnie poza Twoim zasięgiem, nie możemy Ci pomóc”, mówi Havranek. “Jeśli jednak jesteś otwarty na alternatywy, możemy znaleźć dla Ciebie pracę, która będzie krokiem do Twojej wymarzonej kariery”.

  • Pozostań w kontakcie, ale nie przesadzaj

Jeśli obecnie nie pracujesz z firmą rekrutacyjną nad konkretną ofertą, ale pozostajesz aktywny w swoich poszukiwaniach – pozostań w kontakcie z rekruterem. Jak mówi Landers, pomocne jest odświeżanie relacji raz na miesiąc lub dwa, ale nie codziennie. Rekruter dobrze zrozumie Twoją niecierpliwość – każdy z nas był kiedyś w tej sytuacji – pozwól mu jednak na efektywne wykonywanie swojej pracy i bądź spokojny, że o Tobie nie zapomni.

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz