Czy praca w bankowości to dobra ścieżka kariery?

Bankowość to wciąż jedna z najbardziej stymulujących, konkurencyjnych i satysfakcjonujących karier w świecie korporacyjnym. Oferuje niezrównaną okazję do poznania innych branż i firm, jest jedną z najlepszych opcji rozwoju kariery i otwiera niemal wszystkie drzwi.

W tej branży wciąż pojawiają się nowe możliwości i szanse, przyjrzyjmy się zatem kilku ważnym jej aspektom odpowiadając na pytanie: czy praca w bankowości to dobra ścieżka kariery?

Pieniądze

Każdy ma pewne oczekiwania wobec swojej pracy, ale tym co łączy wszystkich jest konieczność zarabiania pieniędzy. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, bankowość zyskała sobie zasłużoną reputację branży, która płaci lepiej niż większość pozostałych branż w korporacyjnym świecie. Handel, rynki kapitałowe czy bankowość korporacyjna to jedne z tych działów, w których zarabia się najlepiej przez pierwsze 3-4 lata. Potem jednak wynagrodzenie zależy w dużej mierze od tego, ile pieniędzy zarabiasz dla swojej firmy. Najlepiej płatne są stanowiska w funduszach hedgingowych, venture capital czy private equity, nie oznacza to jednak, że nie można dobrze zarobić również w bankowości detalicznej. 

Doświadczenie

Uczymy się czegoś w każdej branży i bankowość nie stanowi tu wyjątku. Pracując w banku wiele dowiadujemy się o samej pracy, o tym jak sprzedawać, a także o różnorodnych produktach i usługach. Tutaj jednak podobieństwa między bankowością, a innymi sektorami się kończą. Ponieważ w bankowości trzeba nie tylko nauczyć się o swojej branży, ale również o branży swojego klienta. Masz klienta w branży telekomunikacyjnej, któremu chcesz pożyczyć 1.5 miliarda? Lepiej dowiedz się wszystkiego o nim, jego konkurencji, zagrożeniach dla jego branży czy możliwościach rozwoju. Pożyczając klientowi 1.5 miliarda lepiej upewnij się, że wiesz o sytuacji więcej niż ktokolwiek inny na świecie – czasem to dotyczy nawet samego klienta.

Coś dla każdego

Jesteś geniuszem matematycznym? Najlepszym sprzedawcą roku? Radzisz sobie pod presją? Doskonale znasz się na prawie? W bankowości znajdzie się praca dla każdego. Niezależnie od tego czy chcesz pracować w funduszach hedgingowych czy bankowości detalicznej Twoje umiejętności z pewnością przydadzą się w bankowości.

Rozwój kariery

Istnieje kilka opcji rozwoju kariery w bankowości:

Opcja 1: Pionowy rozwój w strukturze banku

Jest to najlepsza opcja dla większości działów bankowych, ponieważ gromadząc wiedzę specjalistyczną w swojej dziedzinie, zyskujesz na wartości z czasem. Zaczynasz jako analityk (lub jako Associate po studiach MBA) i awansujesz z biegiem lat. Później otrzymujesz rolę wicedyrektora / zastępcy dyrektora, następnie dyrektora, by na końcu zostać dyrektorem zarządzającym czy dyrektorem ds. finansów.

Nie musisz być w tym samym banku, tylko w tym samym pionie. W rzeczywistości elastyczność w przenoszeniu się z jednego banku (i / lub lokalizacji) do innego jest wielką zaletą kariery w bankowości. Dzięki takim przeniesieniom możesz nie tylko poszerzyć zakres swoich obowiązków, ale także wielkość wynagrodzenia.

Opcja 2: Różne stanowiska w finansach

Niektórzy szybko nudzą się wykonywaniem tych samych czynności i chcą zmieniać ścieżkę kariery raz na jakiś czas. W bankowości również można to zrobić, choć tylko do pewnego stopnia. Niektóre stanowiska pozwalają na większą elastyczność niż inne, zależy to również od tego, jak umiejętności, które posiadasz sprawdzą się w innej roli. Na przykład, jeśli masz doświadczenie w kontaktach z klientem, poradzisz sobie dobrze na niemal każdym stanowisku związanym ze sprzedażą. Podobnie, 10-15 lat solidnego doświadczenia na niemal każdym stanowisku w banku pozwoli Ci przebranżowić się w niezależnego konsultanta. Niektórzy bankowcy odchodząc z korporacji zakładają start-upy.

Opcja 3: Stanowisko niezwiązane z finansami

Podczas kariery w bankowości zdobywasz wiedzę o finansach, ale to nie wszystko. Uczysz się także jak działają firmy. Poznajesz swoich klientów i ich biznes od podszewki. Dzięki temu nabywasz doświadczenia, które w razie podjęcia decyzji o odejściu z banku, otwiera przed Tobą wiele drzwi.

Koniec z bankowością? Co dalej?

Bankowość oferuje szerokie możliwości również po zakończeniu kariery w korporacji. Podczas pracy w banku gromadzisz wiele umiejętności, takich jak umiejętność analizy, logicznego myślenia czy zarządzania zasobami ludzkimi, a także zdobywasz wiedzę na temat wybranych branż. Oto kilka opcji, spośród których możesz wybierać, jeśli zdecydujesz się na zakończenie pracy w banku:

Opcja 1: Zostań niezależnym konsultantem

Opcja 2: Private Equity/ Hedge Funds

Opcja 3: Podejmij pracę w innej korporacji

Opcja 4: Załóż swoją firmę

Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu optymalnej ścieżki kariery? D

Przyszłość finansów i bankowości

Za największe zagrożenia dla przyszłości banków poczytuje się kryptowaluty i sztuczną inteligencję. Istnieją jednak aspekty działania kryptowalut, które bankowość może replikować – zagrożenie nie jest zatem tak duże, jak to się czasem wydaje. Nie istnieje jak dotąd prawo zabraniające bankom korzystania np. z technologii blockchain, a to umożliwiłoby im tworzenie podobnych rozwiązań w obu branżach. Sztuczna inteligencja z kolei wpłynie na wszystkie sektory – bankowość nie jest tu wyjątkiem. Trzeba jednak zauważyć, że automatyzacja jaką przeszły banki, przyczyniła się do ich rozwoju. Na obecne zagrożenia można zatem spojrzeć dwojako, czas pokaże jak branża bankowości poradzi sobie z nimi w przyszłości.

Odpowiadając na postawione wcześniej pytanie, możemy jednogłośnie stwierdzić, że praca w bankowości to bardzo dobra ścieżka kariery – nasi specjaliści czekają by pomóc zarówno kandydatom świeżo po studiach, jak i bardziej doświadczonym bankowcom rozwinąć skrzydła w tej obiecującej branży – wszystkie szczegóły można sprawdzić tutaj: https://hrproject.com.pl/rekrutacja-w-bankowosci/

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz