Wirtualna rzeczywistość – czy przerośnie naszą wyobraźnię?

Marzysz o nurkowaniu w oceanie? Zawsze chciałeś poczuć, jak to jest latać? Możesz spełniać swoje marzenia i doświadczać niesamowitych rzeczy, nawet jeśli nie masz odwagi zrobić ich naprawdę. Chciałeś zostać chirurgiem, ale nie wiesz, czy poradziłbyś sobie z widokiem krwi? Poczuj się jak on i zobacz wszystkie czynności podczas operacji jego oczami. Masz obawy przed publicznymi wystąpieniami i każda prezentacja w biurze Cię przeraża? Co powiesz na kilka ćwiczeń przed tłumem ludzi? Nadal nie brzmi przekonująco? A co, jeśli… nie jest prawdziwy?

Te oraz wiele innych możliwości daje VR, czyli Wirtualna Rzeczywistość. Mimo, że przez wielu nadal uważana jest za nieosiągalny wytwór technologii, stopniowo wkracza w nasze życie wielkimi krokami, dając z roku na rok coraz więcej możliwości, które stają się niemal niegraniczone. VR wspomaga już wiele branży, szczególnie w przemyśle, znalazła także skuteczne i rewolucyjne zastosowanie w… szkoleniach pracowników!

 

Które branże korzystają z Wirtualnej Rzeczywistości?

Trójwymiarowy obraz i cały wirtualny świat, jaki kreuje się przy pomocy komputera, ma na celu głównie wywołanie w nas naturalnych i sprawiających wrażenie prawdziwych odczuć, przeżyć i doznań. Mimo że większości z nas Wirtualna Rzeczywistość kojarzy się głównie z rozrywką i grami, obecnie znajduje o wiele szersze zastosowanie w innych branżach, otwierając w nich nowe możliwości. Gdzie więc stosuje się VR?

Wirtualna Rzeczywistość coraz częściej usprawnia pracę w przemyśle i różnego rodzaju zakładach, generując oszczędności pieniędzy i czasu. Pozytywnie wpływa również na bezpieczeństwo pracowników. Z jej pomocą możliwe jest uniknięcie błędów przy planowaniu hal fabrycznych czy linii produkcyjnych przez wychwycenie nieprawidłowości jeszcze przed ich powstaniem.

Coraz więcej biur nieruchomości oferuje osobom poszukującym wymarzonego domu czy mieszkania wirtualny spacer. Potencjalni nabywcy czy wynajmujący dzięki spacerom 360° mogą obejrzeć mieszkanie tak, jakby naprawdę się w nim znajdowali. To również ciekawa opcja w momencie, gdy dopiero planujemy budowę własnego domu i szukamy najlepszych rozwiązań – przechadzka po naszych przyszłych czterech kątach pozwoli zweryfikować, czy projekt idzie w dobrym kierunku i czy mieszkanie będzie funkcjonalne.

E-commerce to branża, w której VR rozgaszcza się na dobre. Jednym z pierwszych gigantów, które wprowadziły urozmaicenia dla swoich klientów, jest Ikea. Dzięki jej aplikacji „Ikea Place” klienci mogą wirtualnie umieścić wybrane meble w pomieszczeniach swojego domu i sprawdzić, czy będą pasowały. Pandemia w pewien sposób wymusiła rozwój Wirtualnej Rzeczywistości także w branży eventowej czy kulturalnej. Wiele publicznych wydarzeń nie mogło się odbyć ze względu na obostrzenia, zorganizowano je więc… wirtualnie. W taki sposób odbyła się m.in. wystawa sztuki ulicznej i graffiti Take 3.

 

 

Wirtualna Rzeczywistość w szkoleniach dla pracowników

Jako, że dokładne szkolenie początkującego pracownika to istotny etap zarówno pod względem jego bezpieczeństwa, jak i jakości pracy, wykorzystanie w nim Wirtualnej Rzeczywistości to duży i rewolucyjny krok w zatrudnieniu. Osoba szkolona może ćwiczyć powierzone jej zadania, rozwijać swoje kompetencje i nabywać nowe umiejętności, po czym z pomocą trenera uczy się wdrażać te zadania w świecie realnym i wykorzystać je praktycznie w swojej nowej pracy. Jest to nie tylko skuteczna metoda szkolenia, ale także niesamowite przeżycie, które maksymalnie angażuje uczestników. Emocje, które mu towarzyszą, sprawiają, że wszystkie informacje głęboko zapadają w pamięć, a wiedza i umiejętności niepostrzeżenie się utrwalają. Więcej zalet wirtualnych szkoleń? Są ogromną oszczędnością czasu i ograniczają wkład finansowy w przypadku, gdy dane szkolenie jest logistycznie trudne do organizacji, niebezpieczne lub skomplikowane. Brak dodatkowych bodźców z zewnątrz również wpływa pozytywnie na koncentrację osoby szkolonej.

Mimo, że tylko nieliczne firmy w taki sposób uczą swoich nowych pracowników, w Ameryce Wirtualna Rzeczywistość jest już z sukcesem wykorzystywana w szkoleniach lekarzy, którzy uczą się, jak pracować w sytuacjach, które byłyby trudne do symulacji bez pomocy wirtualnego obrazu. VR chętnie wdrażana jest także w przemyśle lotniczym i morskim, znacznie upraszczając proces szkoleń i obniżając ich koszty. Również branże wysokiego ryzyka, takie jak energetyka, budownictwo czy produkcja zaczynają dostrzegać ogromny potencjał tej technologii.

Jak wyglądają takie kursy w praktyce? Osoba szkolona najczęściej po prostu bierze udział w potencjalnych sytuacjach zawodowych, z którymi może spotkać się w pracy. Często są to sytuacje kryzysowe lub trudne, w których musi się wykazać, lub codzienne zadania, które może wyćwiczyć do perfekcji. Bierze udział w interakcjach, testach lub minifabułach, na które ma bezpośredni wpływ. Przykładowo, szkolenie dla personelu pokładowego Lotniczej Akademii Wojskowej polegało na symulacji pożaru części samolotu – uczono postępowania w tak krytycznej sytuacji i przeprowadzenia ewakuacji. W końcu od tych działań zależy ludzkie życie, dlatego dokładność i precyzja takiej symulacji jest niezwykle istotna; musi być ona analogiczna do zdarzenia z prawdziwego życia.

Przedsiębiorców na razie przerażają koszty wirtualnych szkoleń, jednak są one opłacalne w przypadku zbiorowego szkolenia większej ilości pracowników; wtedy koszt jest nawet niższy, niż klasycznego przyuczenia. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa, której potencjał dopiero zacznie być odkrywany i doceniany na rynku pracy.

 

Jakie stanowiska tworzą Wirtualną Rzeczywistość?

Podstawą każdej firmy, która zajmuje się Wirtualną Rzeczywistością, są programiści ze szczególną znajomością Unity 3D oraz Unreal engine. Za stronę wizualną odpowiadają graficy i animatorzy 3D. Zatrudnienie z powodzeniem znajdą również UX designerzy. W miarę rozwoju VR powstały także konkretnie związane z tym zawody, takie jak Inżynier Wirtualnej Rzeczywistości czy Projektant hybrydowej rzeczywistości. Technologie zapowiadają się coraz bardziej obiecująco, jeśli chodzi o zatrudnienie oraz zarobki.

 

Wirtualna rzeczywistość otwiera przed nami możliwości, których do tej pory nie znaliśmy. Prognozy głoszą, że gogle VR wkrótce stanieją, a sama technologia stanie się bardziej dostępna dla każdego z nas. Już teraz przekonujemy się, że ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, jak więc rozwinie się ta dziedzina? Z pewnością przekonamy się już wkrótce.

 

Szukasz pracy w VR? Mamy coś dla Ciebie: https://hrproject.com.pl/jobs/unity-developer-krakow/

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz