Profesjonalna weryfikacja przyszłego pracownika przed zatrudnieniem

Przeprowadzając proces rekrutacji pracodawca spotyka się z dziesiątkami kandydatów, z którymi pierwszy kontakt najczęściej przyjmuje formę analizy ich CV. Wśród poszukujących pracy, część z nich stara się za wszelką cenę zainteresować przyszłych pracodawców, zdarza się więc, że opisywane przez nich w podaniu o pracę doświadczenie i umiejętności odbiegają znacząco od rzeczywistości.

Takie „podkoloryzowanie” CV spotyka, wg. badań, ponad połowę wszystkich aplikacji. Najczęściej nieścisłości dotyczą znajomości języków obcych lub przedłużenia okresów pracy u poprzednich pracodawców. Zdarzają się również poważniejsze zakłamania, takie jak zmiana nazwy wcześniej piastowanego stanowiska czy poszerzanie własnych kompetencji, chociażby o fikcyjne szkolenia.

Warto zatem wiedzieć, jak podczas rekrutacji powinna wyglądać profesjonalna weryfikacja pracownika przed zatrudnieniem. W poniższym artykule znajdziesz najskuteczniejsze sposoby na ocenę kompetencji potencjalnych pracowników firmy.

Social media

W erze mediów społecznościowych i coraz prostszego dostępu do danych kandydatów, analiza porównawcza wpisów z CV z informacjami na np. Facebooku wydaje się dziecinnie prosta. Jednak w związku z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych, taka weryfikacja kandydata jest niezgodna z prawem. Wyjątkiem stanowią portale, których przeznaczenie jest stricte zawodowe, tak jak np. LinkedIn czy GoldenLine.

Referencje, dyplomy i opinie pracodawców

W czasie trwania rekrutacji jednym z najlepszych źródeł, będącym solidną podstawą potwierdzającą umiejętności pracownika są dokumenty potwierdzające posiadane kompetencje, takie jak dyplomy, certyfikaty i świadectwa są solidną podstawą potwierdzającą umiejętności pracownika. Warto jednak sprawdzić ich autentyczność. Również kontakt z poprzednimi pracodawcami kandydata powinien rzucić nowe światło na jego kompetencje. Należy jednak pamiętać, aby pozyskiwać tylko i wyłącznie informacje, które są niezbędne w procesie rekrutacji.

Wywiad kompetencji

Podczas spotkania z kandydatem, poza przeprowadzeniem standardowej rozmowy kwalifikacyjnej warto skorzystać z techniki zwanej jako wywiad kompetencyjny. Opiera się on na założeniu, że jeśli w swoim życiu zawodowym, kandydat zareagował na daną sytuację już wcześniej, to jego zachowanie w przyszłości będzie zbliąone.

Metoda ta polega na przywołaniu sytuacji z przeszłości i analizie działań kandydata w trakcie rozwiązania problemu. Aby wywiad kompetencyjny był przeprowadzony prawidłowo, należy bardzo dokładnie przygotować pytania, ich sposób zadawania oraz przewidywaną klasyfikację możliwych odpowiedzi, udzielanych przez kandydata. Ważne jest określenie, które z odpowiedzi są najbardziej pożądane w symulacji. Na tej podstawie można łatwo określić czy pracownik posiada wymagane kwalifikacje osobowe.

Assesment center

Bardzo popularna na zachodzie, w Polsce stosowana do niedawna jedynie w korporacjach metoda, która coraz częściej używana jest dziś przez mniejsze przedsiębiorstwa. Celem assesment center jest wielostopniowa weryfikacja praktycznych kompetencji pracownika, takich jak praca w grupie, kontakt z klientem oraz predyspozycje osobowe. Osoby rekrutujące, tak zwani asesorzy, śledzą wyniki kandydatów, ich zachowania i możliwości. Z racji tego, że proces ten wymaga dużych nakładów ludzkich i może trwać do kilku dni, metoda ta jest najbardziej kosztowna, lecz również dająca najlepsze rezultaty w weryfikacji umiejętności przyszłych pracowników.

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz