Jak odświeżyć język obcy do pracy?

Myślałeś kiedyś, że jesteś świetnie przygotowany do rozmowy rekrutacyjnej, a szybko zamilkłeś po usłyszeniu pierwszego pytania po angielsku?

A może niewystarczająca znajomość języka obcego jest dla Ciebie blokadą przed aplikowaniem na wymarzone stanowisko?

Znajomość języka obcego w niektórych zawodach to jedna z podstawowych kompetencji, dlatego pracodawcy zwracają uwagę na tę umiejętność. Niejednokrotnie jest ona równoznaczna także z wyższą pensją oraz optymistyczną wizją ścieżki kariery w przyszłości.

 

A co, jeśli ostatni raz z językiem obcym miałeś do czynienia jeszcze w szkole? Co, jeśli zdarza Ci się zapominać podstawowych słów?

Podpowiadamy, jak szybko odświeżyć język obcy, nie tylko przed rozmową rekrutacyjną!

 

Wyznacz sobie czas na codzienną naukę!

Kluczem jest systematyczność, więc postaraj się wyznaczyć sobie dziennie tyle czasu, ile realnie jesteś w stanie przeznaczyć na naukę. Może to być nawet szybkie 5 minut, byle trzymać się planu!

 

Otocz się językiem!

Wykorzystuj wszystkie możliwe źródła i ćwicz każdą zdolność językową – czytanie, rozumienie, pisanie i mówienie. Im więcej styczności z językiem, tym lepiej. Przeglądaj więc strony internetowe w danym języku, czytaj książki, słuchaj podcastów i audiobooków, przeprogramuj wszystkie aplikacje w telefonie i graj w gry!

 

Znajdź partnera do rozmów!

Swobodna komunikacja to jeden z najważniejszych aspektów znajomości języka obcego, a tę umiejętność najlepiej ćwiczyć w praktyce. Znajdź partnera, z którym będziesz mógł rozmawiać. Możesz wykorzystać forum internetowe lub komunikator; dostępnych jest też wiele stron i aplikacji, za pośrednictwem których można ćwiczyć mówienie w różnych językach nawet z native speakerami. Jeśli ktoś z Twoich bliskich również zechce poćwiczyć, ustalcie jeden dzień w tygodniu, w którym będziecie się ze sobą porozumiewać tylko w danym języku!

 

Nie bój się popełniać błędów

Wiele osób ma problem z mówieniem w języku obcym, bo boi się błędów. Jak się jednak okazuje, nawet gdy je popełniamy, i tak jesteśmy rozumiani. Poza tym to doskonała okazja do wzajemnych poprawek – w końcu uczymy się na błędach.

 

Skup się na branżowym słownictwie

Szlifuj także słownictwo branżowe, które szczególnie Ci się przyda podczas codziennych obowiązków w pracy. Polub na Facebooku i LinkedInie obcojęzyczne konta, zapoznaj się z językowymi wersjami programów komputerowych i aplikacji, z którymi będziesz miał styczność na swoim stanowisku.

 

Nauka czy przypomnienie sobie na nowo języka obcego wymaga od nas systematyczności i samozaparcia, a także pokonania wewnętrznej blokady. Ta jednak, raz przezwyciężona, prawdopodobnie nigdy nie stanie Ci już na drodze w swobodnej komunikacji w obcym języku zarówno w pracy, jak i życiu prywatnym!

 

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Rola psychologii w HR

W ostatnich latach procedura rekrutacji i doboru pracowników uległa dość istotnej modyfikacji. Specjaliści od HR-u dokładają obecnie wszelkich starań, żeby potencjalny kandydat spełniał wszystkie oczekiwania

Czytaj »

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz