Dlaczego warto zatrudnić doradcę personalnego?

Proces rekrutacji, który zaowocuje długotrwałym zatrudnieniem kandydata w firmie może okazać się niezwykle złożony. Są na to narażone zwłaszcza te branże, które mierzą się z brakiem dostatecznej liczby kandydatów (m.in. IT czy automotive) czy te podmioty, które nie mogą zapewnić pracownikom warunków, które z pewnością zapewni im konkurencja (np. małe firmy czy administracja państwowa). 

Powstaje pytanie: co zrobić, żeby zwiększyć szanse danej firmy na rynku pracy? Jakie rozwiązanie wybrać by mieć pewność, że nie tylko pracownika znajdziemy, ale że będzie to ktoś o wysokich kwalifikacjach, posiadający szeroki zasób umiejętności? Odpowiedzią może okazać się skorzystanie z usług profesjonalnego doradcy personalnego. Kim jest i dlaczego warto go zatrudnić?

Kim jest doradca personalny?

Doradca personalny to osoba, która współtworzy politykę personalną podmiotu (przedsiębiorstwa czy urzędu), wspierając go w pozyskiwaniu oraz zatrzymywaniu wartościowych pracowników. Doradca zna obowiązujące normy prawne, posiada złożone umiejętności szukania, docierania i sprawdzania kandydatów, a także doskonale orientuje się w realiach rynku pracy. Musi również posiadać szeroką wiedzę na temat branży, w której działa jego klient. Po zakończonym sukcesem procesie rekrutacji, doradca personalny dba o to, by pracownik rozpoczął długą i owocną współpracę z nową firmą, umożliwiając obu stronom maksymalne wyniki i zadowolenie.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy lub agencji doradztwa personalnego? 

Istnieje szereg powodów, dla których współpraca z doradcą personalnym lub agencją doradztwa zawodowego cieszy się coraz większą popularnością na rynku. Dzielą się one na przyczyny po stronie samego doradcy czy agencji oraz te po stronie jej Klienta. Zacznijmy od tych pierwszych:

  • Baza kandydatów

Agencja doradztwa zawodowego służy nie tylko podmiotom poszukującym pracowników, ale także kandydatom, którzy tej pracy szukają. Jednym ze źródeł kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest ich stale poszerzana baza. Jest to miejsce, w którym agencja przechowuje setki dokumentów potencjalnych kandydatów do pracy. Taka baza to nieocenione źródło osób, które być może będą zainteresowane wzięciem udziału w procesie rekrutacyjnym. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że nie ma już konieczności długotrwałych poszukiwań – kandydaci, których dane istnieją w takiej bazie wcześniej wyrazili zgodę na skontaktowanie się z nimi w razie pojawienia się ciekawych ofert pracy.

  • Know-how

Doradca personalny posiada złożone umiejętności potrzebne na każdym etapie procesu rekrutacyjnego, a także długo po jego zakończeniu. Dokładnie wie jak dotrzeć do najlepszych kandydatów w danej branży czy przekonać ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Po zakończonym sukcesem procesie rekrutacji, doradca personalny wspiera firmę w zatrzymaniu pracownika, co obejmuje m.in. proces motywowania czy nagradzania. Wie, jak najoptymalniej dostosować metody czy z jakich narzędzi skorzystać.

  • Znajomość branży

Profesjonalny doradca personalny musi nie tylko doskonale orientować się w branży zasobów ludzkich, ale również od podszewki znać branżę swojego klienta. Obejmuje to nie tylko używany w niej żargon czy technologie, których znajomość będzie sprawdzał u kandydatów, ale także m.in. sytuację branży na rynku pracy, tendencje na przyszłość i obowiązujące obecnie stawki.

  • Znajomość technik sprzedaży

Doświadczony doradca personalny wie, że pozyskanie najlepszych kandydatów w branży IT czy bankowości może okazać się niełatwe. W tej sytuacji musi posiadać niezbędne umiejętności pozwalające mu na takie przedstawienie firmy swojego klienta, dzięki któremu najlepszy kandydat (który zna swoją wartość na rynku) skusi się na zmianę pracy. Niejako sprzedaje obraz firmy tak, by pobudzić zainteresowanie konkretnych kandydatów, zwiększając tym samym szanse na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

  • Przystępność

Proces rekrutacyjny ze swej natury może kojarzyć się kandydatom ze stresem towarzyszącym poszukiwaniom pracy. Tak też może kojarzyć się dział HR firmy – doradca personalny zaś jest kimś z zewnątrz. Owszem, reprezentuje dany podmiot, ale nie jawi się kandydatom jako on sam. To obniża poziom presji, jaką na rozmowie rekrutacyjnej odczuwa kandydat, a to z kolei umożliwia mu lepszą prezentację swoich umiejętności. Doradca jawi mu się jako opiekun, który dba zarówno o dobro firmy, jak i dobro potencjalnych pracowników. Jest on mostem pomiędzy obiema stronami, co sprawia, że cały proces przebiega sprawniej.

Kilka powodów po stronie Klienta obejmuje:

  • Skupienie na działalności firmy

Firma, która zadania z zakresu HR przekaże doradcy personalnemu sama może skupić się na swojej działalności. Nie ma potrzeby oddelegowania pracowników do czasochłonnego procesu rekrutacji. Nie występuje też konieczność zatrudnienia kogoś, kto posiada niezbędne umiejętności, by móc samodzielnie się tym zająć. 

  • Spada ryzyko nepotyzmu i innych niekorzystnych zjawisk

Jeśli zależy nam na sprawiedliwym procesie rekrutacji, pozbawionym zjawisk takich jak nepotyzm czy kumoterstwo – współpraca z profesjonalnym doradcą personalnym spoza firmy okaże się doskonałym rozwiązaniem. Doradca czy agencja doradztwa zawodowego dla której pracuje na szali stawiają swoją reputację i przyszłość. To gwarancja, której potrzebujemy by wiedzieć, że nawiązując z nimi współpracę nie musimy obawiać się o zatrudnienie kandydata, który nie będzie najlepszą dostępną osobą na to stanowisko.

Zastanawiają się Państwo nad zatrudnieniem doradcy personalnego?

Porozmawiajmy o tym, jak nasi doradcy mogą pomóc Państwa firmie. Zapraszamy do kontaktu tutaj.

Zobacz podobne artykuły

Na naszym portalu regularnie publikujemy artykuły, które pomagają znaleźć pracę i pracownika!

Szukasz pracy lub pracownika? Napisz do nas!
Znajdziemy coś dla Ciebie!

Skontaktuje się z nami

Wyślij formularz